Justin Reid Womens Jersey HAKKIMIZDA
Salı, 26 Mart 2019

GENEL BİLGİLER

Şehriban Köyü , Ankara'nın Balâ ilçesine 24, Ankara'ya ise 76 km uzaklıkta bir mahalledir.Bozulus Türkmenleri Tabanlı Aşireti, Horasan'dan göçerek bugünkü Balâ ilçesi topraklarına gelmişlerdir. Köylere yerleştirilene kadarda Balâ ile Horasan arasında konar göçer olarak yaşamışlardır. Daha sonrada 1840-1862 yılları arasında köylere yerleştirilmiştir.
Ayrıca Bala'nın Horasan'dan gelen Türkmen köyleri;
Aşıkoğlu, Karadalak, Sırapınar, Yeniyapanşeyhli, Tol, Şehriban, Büyükbayat, Küçükbayat, Karahamzalı, Üçem, Küçükboyalık, Büyükboyalık, Çatalören, Çatalçeşme, Yaylalıözü, Suyugüzel köyleri arasında sıkı bir şekilde akrabalık bağları bulunmaktadır.
Bozulus Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.
Mahallenin çevresinde ormanlık alan vardır. Deresi ve dağları çoktur. Önemli dağları Kızılbayır, Hasankale ve Küre'dir.
Tarım bakımından zengin bir mahalledir. Yazları nüfusu artar. Çok az da olsa küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Önemli bir gelir kaynağı sağlamaktadır.
Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTTşubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

İLETİŞİM

Telefon: 0542 822 42 45
Adres: 357. Cadde Demetevler YENİMAHALLE/ANKARA
 

Derneğimiz Nerede ?

 Harrison Phillips Womens Jersey